Traže se još neotkriveni dijelovi antičkog foruma

Ovih se dana nastavlja rekonstrukcija povijesne jezgre Poreča, a, kao prvi korak, na više lokacija ukupnog obuhvata oko 5.800 četvornih metara provode se istraživački radovi u režiji Zavičajnog muzeja Poreštine.

Kako doznajemo iz odjela za odnose s javnošću i protokol Grada Poreča, radi se o geotehničkom sondažnom bušenju na 25 pozicija uz sama pročelja zgrada i postavljanju sedam arheoloških sondi - tri na području ispred Istarske sabornice i četiri na području Trga Marafor.

Dobiveni podaci kao podloga za projeke

Dobiveni podaci poslužit će kao podloga kod projektiranja i izrade projektne dokumentacije za izvođenje radova na obnovi posljednje dvije faze povijesne jezgre.

- Riječ je o ciljanim sondama, jer tražimo stvari za koje znamo da postoje, ali ne u potpunosti. Primjerice, na Maraforu istražujemo njegov zapadni dio i spoj između popločenja i kapitolija, a kod Istarske sabornice ranokršćansku crkvu sv. Tome iz 5. stoljeća. Tražimo i cestu, odnosno sjeverni Decumanus za koji se pretpostavlja da postoji, ali u prethodnim istraživanjima nije pronađen. Sve to datira iz rimskog doba (forum, Decumanus), dok je crkva sv. Tome iz kasnoantičkog perioda u ranom srednjem vijeku, objasnio je arheolog iz Zavičajnog muzeja Poreštine Davor Munda.

Istaknuo je da dosta znaju o antičkom forumu, više-manje se zna koliko je bio velik (otprilike 44x44 metara) i gdje je lociran, kao i to kako Decumanus ide na njega. Munda ističe da će sonde olakšati postavljanje infrastrukture. Najavio je da će nakon istraživanja sve dobro dokumentirati i pomoću toga napraviti idejni projekt prezentacije povijesne jezgre, nakon čega slijedi zatrpavanje i korištenje prostora.

Četiri faze rekonstrukcije povijesne jezgre

Porečka starogradska jezgra nadaleko je prepoznata zbog svoje izuzetne vrijednosti i bogate spomeničke baštine, kojoj je kruna kompleks Eufrazijeve bazilike, uvršten kao spomenik iznimne vrijednosti na popis UNESCO-ove svjetske baštine. Da bi se povijesna jezgra adekvatno zaštitila i sačuvala, Grad s partnerima još od 1994. godine provodi projekt rekonstrukcije, koji uključuje popločenja i značajna arheološka istraživanja, kao i obnovu infrastrukture, tj. sanaciju temelja, fekalne i oborinske kanalizacije, struje, vode, telefonije, kabelske TV, javne rasvjete i plina. Sve to se s pročelja prebacuje u podzemne kanale, obrazlažu iz ureda za odnose s javnošću.

- Od 1996. do danas Grad je u suradnji s komunalnim poduzećima koja djeluju na području grada, konzervatorima i arheolozima proveo četiri faze rekonstrukcije povijesne jezgre i Trga slobode,  a sada preostaje rekonstrukcija  2. i 5. faze. Da bi sve to bilo moguće, potrebno je izraditi projektnu dokumentaciju kojoj prethodi prikupljanje detaljnih i neophodnih podataka, među kojima ovi istražni radovi igraju značajnu ulogu, doznajemo od Anje Temimović iz gradskog odjela za odnose s javnošću.

Sredstva iz EU fondova

- Istraživačke radove provodi tvrtka Grasa projekt iz Zagreba pod budnim okom muzejskih djelatnika. Grad će iz svog proračuna za ovu investiciju izdvojiti oko 135.000 kuna bez PDV-a, dok će se za navedenu potrebnu dokumentaciju kandidirati za dobivanje sredstva iz EU fondova, veli Ajna Temimović. (Napisala i snimila Tanja KOCIJANČIĆ, Glas Istre, 25.10.2016.)