Život na plaži - kupanje i kupališna moda na Jadranu (1880-1970)

Početak:15.06.2016.

Završetak:18.07.2016.

Godina:2016

Autori:Nataša Babić, Hrvatski muzej turizma

Na gostujućoj izložbi Hrvatskog muzeja turizma, čija je autorica Nataša Babić, je prikazan razvoj kupališnog turizma na Jadranu, čiji su počeci vezani uz pojavu elitnih klimatskih lječilišta i morskih kupališta krajem 19. stoljeća, a u koje je dolazilo tadašnje visoko društvo Austro-Ugarske Monarhije. Usporedno s razvojem kupališnog turizma, započinje i povijest „službene“ odjeće za kupanje na javnim površinama, odnosno – kupaćeg kostima. Iako kratke povijesti, evolucija tog odjevnog predmeta, koja je išla u smjeru korištenja sve manje materijala, odnosno postepenog razodijevanja tijela (prvi ženski kupaći kostimi bili su izrađeni od nekoliko metara tkanine, te su pokrivali svaki dio tijela i time onemogućivali plivanje) u sebi će odraziti sve društvene i kulturološke promjene koje su zahvatile svijet tijekom burnog 20. stoljeća.

Promjene u poimanju kupanja i kupališne mode prikazane su kroz brojne fotografije s jadranskih kupališta koje svjedoče kako se mijenjao i razvijao život na našim plažama. No najzanimljiviji su zasigurno originalni kupaći kostimi – od ženskog pamučnog kupaćeg odijela s kraja 19. stoljeća, do „skandaloznog“ bikinija kojemu je trebalo dva desetljeća da bude prihvaćen u građanskim krugovima te postane najpopularniji ženski kupaći kostim.No najzanimljiviji su zasigurno originalni kupaći kostimi – od ženskog pamučnog kupaćeg odijela s kraja 19. stoljeća, do „skandaloznog“ bikinija kojemu je trebalo dva desetljeća da bude prihvaćen u građanskim krugovima te postane najpopularniji ženski kupaći kostim.

Autori vizualnog identiteta i oblikovanja postava izložbe su Stanislav Habjan i Hrvoje Đukez iz Zagreba. Izložba „Život na plaži“ u Poreču će ostati otvorena do 18. srpnja.

Za vrijeme trajanja izložbe bit će organizirano prikupljanje starih kupaćih kostima (proizvedenih do 1990-ih godina) za muzejsku Zbirku turizma Poreštine. Svoje donacije građani mogu predati osobno u Zavičajnom muzeju Poreštine radnim danom od 8 do 15 sati.